Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

otc food

1,000+ results for “otc food”

Just Egg Frozen Folded - 8oz

$5.99($0.75/ounce)
4.6(174)
Loved for: easy to prepare
SNAP EBT eligible

Idahoan Gluten Free Buttery Homestyle Mash Potatoes - 8oz: Wheat Free, Plant-Based

$2.99($0.37/ounce)

State Fair Classic Frozen Corn Dogs - 16oz/6ct

$4.99($0.31/ounce)
4.6(273)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

egglife Gluten Free Sweet Cinnamon Egg White Wraps - 6oz/6ct

4.4(151)
Loved for: high protein content
SNAP EBT eligible

Hot Pockets Barbacoa Beef High Protein Frozen Sandwich - 6.75oz​

$2.49

Annie Chun's Teriyaki Noodle Bowl - 8.16oz

$3.19($0.39/ounce)
4(74)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

Maruchan Yakisoba Teriyaki Flavor Noodles - 4oz

$1.39($0.35/ounce)
4.6(94)
Loved for: quick meal preparation
SNAP EBT eligible

Pitaya Foods Organic Dragon Fruit & Passion Fruit Swirl Smoothie Bowl - 8 fl oz

$3.99($0.50/fluid ounce)
Pitaya Foods
4.5(327)
Loved for: refreshing flavors
SNAP EBT eligible

Caribbean Food Delights Jamaican Style Spicy Beef Patties - 10oz

$4.19($0.42/ounce)

Sponsored

Bush's Gluten Free Bourbon and Brown Sugar Grillin' Beans - 22oz

Totino's Pizza Rolls Triple Cheese - 63.5oz/130ct: No Artificial Sweeteners, No High Fructose Corn Syrup

$11.39($0.18/ounce)
was $13.49
New lower price
Coupon: $0.50 off

Pitaya Foods Organic Acai & Strawberry Swirl Smoothie Bowl - 8 fl oz

$3.99($0.50/fluid ounce)
Pitaya Foods
4.4(320)
Loved for: smooth texture
SNAP EBT eligible

Rana Short Rib Lasagna Pasta - 42oz

$19.99($0.48/ounce)

Bibigo Frozen Bulgogi Chicken & Vegetable Crispy Dumpling Bites - 7.7oz

$3.99($0.52/ounce)

Goya Gluten Free Ripe Plantains - 11oz: No Added Sugar

$4.59($0.42/ounce)

Pitaya Foods Organic Pineapple & Blue Coconut Swirl Smoothie Bowl - 8 fl oz

$3.99($0.50/fluid ounce)
Pitaya Foods
4.6(333)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Mama Mancini's Beef Meatball - 24oz

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

The black rice is labeled gluten-free and vegan-friendly and is noted as produced under HACCP standards. Other products are described more generally as having clean, plant-based ingredients but don’t list specific dietary labels.

They’re presented as fully cooked, single-serve bowls that heat quickly in the microwave — a convenient, nutritious option for people needing fast meals with minimal effort.

Product descriptions list a microwave heating time of about 2 minutes.

Each single-serve bowl is about 7.4–7.41 oz, and packs typically contain 12 bowls (total net weight 88.92 oz).

One product lists only three ingredients: water, rice, and glucono delta-lactone (GDL). Other descriptions reference clean, plant-based ingredients and HACCP production but do not provide full ingredient lists.

Black rice is described as antioxidant-rich, naturally high in anthocyanins, and a good source of dietary fiber.

They’re suggested as versatile side dishes that pair well with mains like BBQ, soups, stews, curries, and other quick meals.

They come in sealed, single-serve microwavable bowls, typically packaged 12 bowls per pack.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.