Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

chip war

1,000+ results for “chip war”

SunChips Garden Salsa Chips - 2.5oz

$2.79

Doritos Cool Ranch Flavor Tortilla Chips - 2.625oz

$2.79($1.06/ounce)
4.5(293)
Loved for: delicious flavor
SNAP EBT eligible

Cheetos Crunchy Xxtra Flamin' Hot Chips - 2.875oz: Gluten-Free

$2.79($0.97/ounce)
4.4(184)
Loved for: spicy flavor
SNAP EBT eligible

Fritos Lightly Salted Corn Chips - 9.25oz: Gluten-Free

4.5(47)
Loved for: low sodium
SNAP EBT eligible

Pirate's Booty Aged White Cheddar Cheese Puffs - 1oz: Gluten-Free

Sponsored

Cheetos Cheese Flavored Puffs - 2.5oz: Gluten-Free

$2.79($1.12/ounce)
4.6(361)
Loved for: cheesy flavor
SNAP EBT eligible

Kindling Garlic Parmesan Protein Pretzels Snack Bag - 6.5oz

$6.49
KindlingNew at target
4.2(941)
Loved for: high protein content
SNAP EBT eligible

Doritos Late Night Loaded Taco Tortilla Chips - 9oz

4.1(220)
Loved for: crunchy texture
SNAP EBT eligible

Doritos Flamin' Hot Cool Ranch Tortilla Chips - 9.25oz

4.5(1032)
Loved for: spicy flavor
SNAP EBT eligible

Kindling Honey Mustard Protein Pretzels Snack Bag - 6.5oz

$6.49
KindlingNew at target
4.2(941)
Loved for: high protein content
SNAP EBT eligible

Dot's Homestyle Pretzels BBQ Twists - 16oz

SimplyProtein Restaurant Style Protein Sea Salt Tortilla Chips - 4.58oz

$4.69

Late July Organic Sea Salt Dippers Tortilla Chips - 7.4oz

$4.49
4.6(119)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Khloud Sweet Heat Protein Tortilla Chips - 5oz

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

The book defines the "chip war" as a geopolitical conflict over semiconductors, arguing that modern technologies depend on them and that the global economy, balance of power, and military strength rely on steady semiconductor production.

The book highlights Taiwan, Korea, Europe, and China, and notes the United States' earlier leading role in semiconductor production.

The book warns the struggle could cause global semiconductor shortages and could even prompt a new Cold War as rival powers try to close technological gaps.

The author listed is Chris Miller.

This edition has 544 pages and is offered in paperback; product details also list dimensions (9.06 x 5.83 x 1.34 inches) and a weight of 1.2 pounds.

The listing specifies Spanish, though the product description also includes an English description section.

The listing shows a suggested age of "22 Years and Up."

The book is categorized under Business & Money Management (industries sub-genre) with computers and information technology themes, focusing on geopolitical and industrial topics.

The description gives examples including microwaves, smartphones, and cars as technologies powered by semiconductors.

Get top deals, latest trends, and more.