Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

nutmeg seasoning

204 results for “nutmeg seasoning”

Spice World Kickin' Chili Onion Crunch Cooking & Seasoning Blend - 6oz

Kinder's Garlic Parmesan Seasoning - 5.8oz

Sea Salt with Grinder - 3.5oz - Good & Gather™

$3.99($1.14/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.4(460)
Loved for: flavorful sea salt
SNAP EBT eligible

Minced Onion - 2oz - Good & Gather™

$1.19($0.60/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.8(518)
Loved for: fresh taste
SNAP EBT eligible

Organic Onion Powder - 1. 6oz - Good & Gather

$3.29($2.06/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(304)
Loved for: organic ingredients
SNAP EBT eligible

Tajin Gluten Free Clasico Chile Lime Seasoning - 5oz

$2.99
4.8(231)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Kinder's Caramelized Garlic Seasoning - 7oz

Organic Ground Cinnamon - 1.5oz - Good & Gather™

$5.59($3.73/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.8(303)
SNAP EBT eligible

Dried Cilantro - .5oz - Good & Gather™

$2.49($4.98/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(242)
SNAP EBT eligible

Kinder's Balsamic and Herb Seasoning - 6.3oz

Kinder's Grilled Chicken Seasoning - 6oz: Black Pepper

$5.69
4.7(73)
Loved for: versatile use
SNAP EBT eligible

Sponsored

Poultry Seasoning - 4oz - Good & Gather™

$2.89($0.72/ounce)

Coconut Secret Soy-Free Seasoning Sauce - 8oz

$6.89($0.86/fluid ounce)
4.8(289)
Loved for: low sodium
SNAP EBT eligible

McCormick Mild Chili Seasoning Mix - 1.25oz: Vegan, Garlic, Dried

Ground Cardamom - 2oz - Good & Gather™

$4.69($2.35/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.5(115)
SNAP EBT eligible

JFC Nori Kom Fumi-Furikake - 1.7oz: Sesame Seed

$2.99($1.76/ounce)

Spanglish Asadero Birria Seasoning - 1oz: Allspice

$2.99($2.99/ounce)

Watkins Baking Vanilla Extract - 2 fl oz

$5.29($2.65/fluid ounce)
4.9(737)
Loved for: rich flavor
SNAP EBT eligible

Organic Sage - 0.5oz - Good & Gather™

$1.99($3.98/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.8(49)
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Common package weights include 1.7 ounces, 5.5 ounces, 6.1 ounces, 7 ounces, 14 ounces, 16 ounces, and 32 ounces.

Nutmeg is used in both sweet and savory dishes: baking and desserts, curries and savory rice or meat dishes, creamy sauces and soups, and warm beverages or spice blends.

Whole nutmeg delivers a fresher, more intense aroma when freshly grated; ground nutmeg is finely milled and shelf-stable for ready, convenient use.

Product listings highlight certified organic sourcing, note a pure or intense aroma and flavor, and often mention packaging choices intended to preserve freshness.

Nutmeg commonly appears blended with cinnamon, allspice, ginger, and cloves, and is a component of spice mixes like pumpkin spice and garam masala.

Nutmeg is often packaged in PET or plastic jars and other airtight containers; many listings specifically state that the packaging helps preserve freshness, especially for cut or sifted nutmeg.

Listings commonly note the absence of major allergens and may display dietary labels such as "Vegan." Some ground nutmeg products are described as kosher or halal certified. (Shoppers should check individual product labels for exact certifications and allergen statements.)

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.