Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

protein cheese puffs

1,000+ results for “protein cheese puffs”

Lay's Kettle Cooked Cajun Spice Potato Chips - 8oz

$3.19
4.1(76)
Loved for: cajun flavor
SNAP EBT eligible

Cedar Valley Sea Salt Pita Chips

$4.29($0.68/ounce)

Skippy Bites Pretzel - 6oz: Peanut Butter

$3.99($0.67/ounce)

Lay's Baked Loaded Baked Potato & Olive Chips - 6.25oz

$4.19
Lay'sNew at target
3.7(49)
SNAP EBT eligible

Donkey Chips Salted Tortilla Chips - 11oz: Gluten-Free, No Artificial Flavor

$4.49($0.41/ounce)

FitJoy Grain Free Peanut Butter Pretzel Nugget Snack Packs - 10oz/10ct

Old Dutch Dill Pickle Flavored Potato Chips - 9.5oz - Pack: Gluten-Free, No Added MSG

$3.69($0.39/ounce)

Funyuns Minis Original Chips - 1.125oz

$1.59($1.41/ounce)

Sponsored

Harvest Snaps Crispy Apples - 1.95oz/5ct

Mission Chicharrones Picante Flavor - 4oz

$2.69($0.67/ounce)

MASA Traditional Tortilla Chips Lime - 5oz

Samyang Buldak Original Potato Chips - 4.23oz: Extra Hot, Chicken Flavor, Fried

$3.99($0.94/ounce)
was $4.39
New lower price

Rold Gold Selects Cool Ranch 16oz

$6.79

Vandy Smokehouse BBQ Crisps Potato Chips - 5oz

Utz Honey Barbeque Potato Chips - 7.75oz

$3.49

Doritos Tortilla Chips Cool Ranch Minis - 1.95oz

$1.59($0.82/ounce)

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Across listings, protein ranges from about 3–4 g per serving for the pea- and chickpea-based puffs (nutrition shown per 1 oz serving) up to about 15 g per serving for the nacho cheese protein puffs.

Most listings report nutrition per 1-ounce serving; at least one listing reports nutrition as 'per serving' without specifying ounces.

They are primarily legume-based—mainly chickpeas and yellow peas/peas—listed as chickpea puffs or pea-based puffs in product details.

Common labels across listings include Non-GMO (and Non-GMO Project Verified), Certified Gluten-Free, Vegan, Kosher, Plant-Based, Dairy-Free, and Soy-Free.

Listings include cheddar/white cheddar and nacho cheese flavors. Vegan cheddar-style puffs are described as 'cheesy' without real cheese, and one nacho option is noted as 'naturally and artificially flavored.'

Some descriptions explicitly state 'No Peanuts, Tree Nuts, or Soy' and label the snacks Soy-Free; other listings do not provide those same allergen details in the available text.

Products are described as ready-to-eat and are generally labeled as puffed in form; one listing shows the form attribute as 'Ball' in its details.

Reviewers commonly describe the puffs as tasty and a healthier alternative to chips, noting their protein and fiber content and reporting regular consumption and bulk purchasing.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.