Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

protein cheese puffs

1,000+ results for “protein cheese puffs”

Hippeas Groovy White Cheddar Puffs - 4oz: Certified Gluten-Free, Vegan

$3.49($0.87/ounce)

Protein Puffs - Nacho Cheese - 4.8oz/4pk - up&up™

LesserEvil Real Organic Cheddar Spaceballs - 7oz

$4.59($0.66/ounce)
4.4(226)
Loved for: clean ingredients
SNAP EBT eligible

Fall Harvest Purple Sweet Potato Pie Puffs - 4oz - Good & Gather™

Halloween Jack-o-Lantern Cheese Balls - 20oz - Favorite Day™

$7.00($0.35/ounce)

WILDE 13g Protein Chips - Chicken & Waffles - 4ct

$8.99($1.68/ounce)
4.4(875)
Loved for: high protein content
SNAP EBT eligible

Recommendations for you

Skip to next section

Sponsored

Pirate's Booty Aged White Cheddar Cheese Puffs - 10oz: Gluten-Free

$7.39($0.74/ounce)

Cheetos Puffs Cheese Flavored Snacks - 8oz

$4.79($0.60/ounce)
Buy 3 for $10 snacks, salsas & dips
+ 1 deal
4.7(3966)
Loved for: cheesy flavor
SNAP EBT eligible

Utz Halloween Snacks Mini Cheese Ball Treats - 8oz/32ct

$6.99($0.87/ounce)
UtzNew at target
3.1(85)
SNAP EBT eligible

Drizzilicious S'mores Drizzled Mini Rice Cake - 4oz

$3.79($0.95/ounce)
4.7(2823)
Loved for: incredible taste
SNAP EBT eligible

Pirate's Booty Aged White Cheddar Cheese Puffs Snack Multipack - 5oz/10pk

$6.99($1.40/ounce)

Pirate's Booty Aged White Cheddar Cheese Puffs - 4oz: Certified Gluten-Free

$3.89($0.97/ounce)
Skip to next section

Sponsored

Legendary Foods Gluten Free and Keto Friendly Popped Protein Chips - BBQ - 5.1oz/4ct

$9.99($1.96/ounce)

Cheetos Crunchy Cheese Flavored Snacks - 8.5oz

$4.79($0.56/ounce)
Buy 3 for $10 snacks, salsas & dips
+ 1 deal
4.7(2911)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Cheetos Sweet Phantom Heat Puffs - 8oz

Cheetos Sweetos Halloween Bag of Bones - 7.5oz

$4.79($0.64/ounce)
Buy 3 for $10 snacks, salsas & dips
+ 1 deal
CheetosNew at target
4.2(150)
SNAP EBT eligible

WILDE 13g Protein Chips - Buffalo - 4ct

$8.99($1.68/ounce)

Cheetos Halloween Bag Of Bones White Cheddar Snacks - 8oz

$4.79($0.64/ounce)
Buy 3 for $10 snacks, salsas & dips
+ 1 deal

Pirate's Booty Aged White Cheddar Cheese Puffs - 1oz: Gluten-Free

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Across listings, protein ranges from about 3–4 g per serving for the pea- and chickpea-based puffs (nutrition shown per 1 oz serving) up to about 15 g per serving for the nacho cheese protein puffs.

Most listings report nutrition per 1-ounce serving; at least one listing reports nutrition as 'per serving' without specifying ounces.

They are primarily legume-based—mainly chickpeas and yellow peas/peas—listed as chickpea puffs or pea-based puffs in product details.

Common labels across listings include Non-GMO (and Non-GMO Project Verified), Certified Gluten-Free, Vegan, Kosher, Plant-Based, Dairy-Free, and Soy-Free.

Listings include cheddar/white cheddar and nacho cheese flavors. Vegan cheddar-style puffs are described as 'cheesy' without real cheese, and one nacho option is noted as 'naturally and artificially flavored.'

Some descriptions explicitly state 'No Peanuts, Tree Nuts, or Soy' and label the snacks Soy-Free; other listings do not provide those same allergen details in the available text.

Products are described as ready-to-eat and are generally labeled as puffed in form; one listing shows the form attribute as 'Ball' in its details.

Reviewers commonly describe the puffs as tasty and a healthier alternative to chips, noting their protein and fiber content and reporting regular consumption and bulk purchasing.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.