Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

deli turkey lower sodium

200 results for “deli turkey lower sodium”

Eckrich Deli Beef Bologna - Deli Fresh Sliced - price per lb

$5.49/lb($0.34/ounce)

Cubed Meat & Cheese Tray - Market Pantry™ 12oz

Eckrich Deli Hard Salami - Deli Fresh Sliced - price per lb

Columbus Sliced Italian Dry Salame Deli Meats - 12oz

$9.99($0.83/ounce)
4.6(472)
Loved for: rich flavor
SNAP EBT eligible

Columbus Secchi Salame - 4.5oz: Cured

$8.99($2.00/ounce)

Sliced Uncured Hot Calabrese Salami - 5oz - Good & Gather™

$5.49($1.10/ounce)

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Reductions vary by product but are commonly in the 38%–50% range. For example, one listing shows sodium dropping from 530 mg to 330 mg per 2 oz (56 g) serving.

Common claims include no added nitrites/nitrates, no artificial flavors, no artificial preservatives, and no artificial colors. Some listings also state “no preservatives” or note specific preservative exceptions.

Listings often promote low-fat claims (for example, 97% fat-free or “low fat”) and highlight protein content, such as about 13 grams of protein per serving or phrasing like “rich in protein.”

Packages typically note the product is fully cooked and ready to eat; labels commonly advise refrigerating after opening and following the manufacturer’s recommended use-by or storage instructions to maintain freshness.

Slices are commonly labeled “thin” or “ultra-thin,” with product descriptions and reviews noting they’re suited for sandwiches and wraps.

They commonly advertise being pre-sliced, fully cooked and ready to eat straight from the package, marketed for quick use in sandwiches, wraps and salads.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.