Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

milk chocolate candy melts

306 results for “milk chocolate candy melts”

Hu Hazelnut Butter + Hazelnut Crunch Milk Chocolate Candy - 2.1oz

$4.39($2.09/ounce)
4.6(484)
Loved for: clean ingredients
SNAP EBT eligible

Cadbury Dairy Milk Chocolate Candy - 3.5oz

$3.19($0.91/ounce)
4.7(860)
Loved for: creamy texture
SNAP EBT eligible

Snickers Milk Chocolate Candy Bar - Share Size Chocolate Bar 3.29oz

$2.99($0.91/ounce)
4.8(6424)
Loved for: rich chocolate flavor
SNAP EBT eligible

Kit Kat Milk Chocolate Snack Size Wafer Candy Bars - 10.78oz

$6.19($0.57/ounce)
4.8(1847)
Loved for: crispy wafer
SNAP EBT eligible

Hershey's Milk Chocolate Candy Bar XL - 4.4oz

$3.19($0.73/ounce)

Nestle Toll House Premier White Morsel Baking Chips - 12oz: Gluten-Free, No Artificial Colors

Ghirardelli Milk Chocolate Candy SQUARES with Caramel Filling - 5.32oz

$6.49($1.22/ounce)
was $6.99
New lower price

M&M's Milk Chocolate Candy - Sharing Size - 10oz

$5.49($0.55/ounce)

Ghirardelli Caramel Milk Chocolate Candy SQUARES Bar - 4.8oz

$5.99($1.25/ounce)
4.7(397)
Loved for: delicious taste
SNAP EBT eligible

Sponsored

Nestle Toll House Butterscotch Chips for Cookie Baking - 11oz: Gluten-Free, No Artificial Preservatives

Cadbury Caramello Miniatures Milk Chocolate Caramel Candy - 7.1oz

$5.99
4.6(179)
Loved for: delicious flavor
SNAP EBT eligible

Lily's Milk Chocolate Style No Sugar Added Baking Chips - 9oz

$8.09($0.90/ounce)
reg $8.99
Sale

Ghirardelli Milk Chocolate Candy SQUARES with Sea Salt Caramel Filling - 5.3oz

$6.49($1.22/ounce)
was $6.99
New lower price

Milky Way Fun Size Milk Chocolate Candy Bars - 10.65oz

$6.19($0.58/ounce)
4.8(1335)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Milk Chocolate Sea Salt Caramels Candy - Favorite Day™

$6.49 - $12.99
4.7(1801)
Loved for: delicious flavor
SNAP EBT eligible

Nestle Toll House Semi-Sweet Mini Chocolate Morsels, Chocolate Chips, Gluten Free - 20oz

$9.19($0.46/ounce)

M&M's Milk Chocolate Minis Sharing Size Candy - 9.4oz

$5.49($0.58/ounce)
4.8(6669)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

UNREAL Candy Dark Chocolate Caramel Peanut Nougat Bar - 3.4oz

$6.39($1.88/ounce)
4.6(648)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Package sizes typically range from small snack bags (about 4.2 ounces) up to bulk or multi-pack options as large as 32 ounces.

Melting wafers are used for cake pops, dipping fruit, molding chocolates, decorating cookies, drizzling, and coating pretzels. Meltaway pieces are presented as ready-to-eat treats for snacking and gifting.

Many milk chocolate melting wafers are formulated to melt smoothly without tempering and provide consistent coating and dipping performance. Check the product packaging or description for any manufacturer instructions or tempering recommendations.

Some milk chocolate melts come in resealable pouches to preserve freshness, while many meltaways are individually wrapped inside bags or boxes to aid portioning and gifting.

Milk chocolate meltaways are offered in a variety of flavors alongside plain milk chocolate—common options include mint, raspberry, peanut butter, cherry, mocha, coconut, and caramel-filled centers.

Customer reviews commonly note consistent melting and coating effectiveness, easy melting, and positive comments on taste and overall product quality.

Get top deals, latest trends, and more.