Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

paleo food

1,000+ results for “paleo food”

egglife Gluten Free Original Egg White Wraps - 6oz/6ct

egglife Gluten Free Sweet Cinnamon Egg White Wraps - 6oz/6ct

4.4(151)
Loved for: high protein content
SNAP EBT eligible

ReadyWise Simple Kitchen Organic Freeze Dried Pineapple - 7.2oz/6ct

$39.99($5.55/ounce)
4.7(9)
Loved for: refreshing flavor
SNAP EBT eligible

Frozen Crispy Hash Brown Potato Patties - 22.5oz/10ct - Market Pantry™

$3.49($0.16/ounce)

Ore-Ida Gluten Free Extra Crispy Fast Food Fries - 26oz

$4.39($0.17/ounce)
4.7(2226)
Loved for: crispy texture
SNAP EBT eligible

Ore-Ida Gluten Free Tater Tots Seasoned Shredded Potatoes - 32oz

$4.89($0.15/ounce)
4.7(1468)
Loved for: crispy texture
SNAP EBT eligible

Sponsored

Veggies Made Great Gluten Free Spinach Egg White Frittata - 12oz/6ct

$5.99($0.50/ounce)

Hot Pockets Pepperoni Pizza Snacks - 18oz/4ct: 10g Protein

$5.29($0.29/ounce)
4.5(613)
Loved for: crispy crust
SNAP EBT eligible

Crispy Crinkle Cut French Fries - 32oz - Market Pantry

Alexia Frozen Vegan Sweet Potato Fries - 20oz

$5.99($0.30/ounce)

El Monterey Chicken and Cheese Taquitos - 20oz/20ct

$8.29($0.41/ounce)
4.3(1497)
Loved for: quick meal option
SNAP EBT eligible

Tyson Any'tizers Homestyle Chicken Fries - - 26.5oz

$8.99($0.34/ounce)

Idahoan Gluten Free Buttery Homestyle Mashed Potatoes - 4oz

$1.59($0.40/ounce)
was $1.69
New lower price
4.7(1377)
Loved for: buttery flavor
SNAP EBT eligible

Simply Potatoes Gluten Free Shredded Hash Browns - 20oz

$2.99($0.15/ounce)
4.6(991)
Loved for: convenient preparation
SNAP EBT eligible

Ore-Ida Gluten Free Crispy Crinkles French Fries - 32oz

$4.39($0.14/ounce)
4.7(1962)
Loved for: crispy texture
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Many paleo entrées use cauliflower-based pasta as a grain-free pasta substitute. Sauces and broths often rely on coconut milk or other coconut-based ingredients instead of grain-based thickeners or soy sauce.

Animal proteins are frequently described as raised without antibiotics, with common mentions of cage-free chicken and grass-fed beef in several entrées.

Many products advertise no added sugars or no refined sugars. Examples from listings include labels such as “No Added Sugars or Preservatives,” “No refined sugars,” and “No soy or added sugar.”

Some snacks claim to be free from the top 12 allergens and are made in a dedicated facility (noting they may be free from all nuts except coconut). Others highlight gluten-free and Non-GMO verification.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.