Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

pepperoncini a jar

208 results for “pepperoncini a jar”

Boar's Head Pepperoni - 4oz

$4.99($1.25/ounce)

Calabrian Chili Orange Spread - 9oz - Good & Gather™

La Costena Green Pickled Sliced Jalapeno Peppers - 12oz

Kamuela Tomatoes - 16oz

$5.99
4.6(8)
SNAP EBT eligible

Cleveland Kitchen Spicy Kimchi - 16oz

$5.29($0.33/ounce)

Tajin Gluten Free Reduced Sodium Clasico Chile Lime Seasoning - 5oz

Kraft Garlic Aioli - 12 fl oz

$4.69($0.39/fluid ounce)
4.4(227)
Loved for: versatile use
SNAP EBT eligible

Olde Thompson Black Pepper Grinder - 4.9oz

$5.89($1.20/ounce)

Chosen Foods Mediterranean Artichoke Dressing - 8 fl oz

Claussen Kosher Dill Pickle Spears - 64 fl oz

$9.00($0.14/fluid ounce)
Select items on sale

Sponsored

Farmer's Fridge Pesto Pasta Bowl - 8.31oz

$5.99($0.72/ounce)
Farmer's FridgeNew at target
4.6(22)
SNAP EBT eligible

Phillips Salt & Pepper Calamari - - 10oz: Wild Caught

Mini Sweet Peppers - 1lb Bag

$6.99($0.44/ounce)
4.5(63)
SNAP EBT eligible

Rao's 24oz Homemade Premium Marinara Sauce + 24oz Homemade Creamy Peppered Parmesan Sauce

$14.42
Value Bundle
$15.18 when purchased separately

Aunt Nellie's Whole Pickled Beets - 16oz

$2.69($0.17/ounce)
4.5(242)
Loved for: delicious taste
SNAP EBT eligible

Columbus Pizza Pepperoni - 5oz

$4.99
ColumbusNew at target
SNAP EBT eligible

Divina Pitted Frescatrano Olives - 4.9oz: Gluten-Free, Mixed Olives

Graza "Sizzle" Extra Virgin Cooking Olive Oil Glass Bottle - 750ml

Spice World Original Italian Pesto - 6.7oz

$3.99($0.60/ounce)

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Common per-jar capacities shown include: 16 fl oz (16 oz), 23 oz (680 g), 25.5 oz, about 33.75–33.8 oz, and 50.75 oz.

Jarred pepperoncini are most commonly offered whole, sliced, or in pieces (chopped).

Labels show both simple brine-style packings and vinegar-based or spicy brines. Some listings simply label the pack as “Brine,” while others specify a spicy or vinegar brine.

They’re commonly used as garnishes or additions to salads, sandwiches, pizzas, and antipasto platters, and are also sold for snacking.

Pack options shown include single jars (sold individually), multi-packs (commonly 6 jars), and case packs that list six jars per case.

The jars are listed as glass. Care instructions vary by product: some jar styles are labeled dishwasher-safe, while others recommend hand washing.

Listings highlight hermetic lids, rubber gaskets, and metal clamps for sealing, and note that brine or vinegar packings help preserve texture and freshness.

Product details commonly state that pepperoncini are sold "ready to eat" or "ready to use," with listings using both phrases.

Get top deals, latest trends, and more.