Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

sweet cheese

424 results for “sweet cheese”

Sweet Apple Snackers with Pretzels & Cheese Crunch Pak - 4oz

Shredded Reduced Fat Mozzarella Cheese - 7oz - Good & Gather™

$1.99($0.28/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(32287)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Honey Pumpkin Goat Cheese Ravioli - 9oz - Good & Gather™

$4.99($0.55/ounce)
Good & GatherNew at target
4.2(206)
Loved for: quick cooking time
SNAP EBT eligible

Tillamook Cream Cheese Spread

$3.29
New lower price
4.7(155)
Loved for: rich flavor
SNAP EBT eligible

Anderson Erickson Low Fat Cottage Cheese with Sea Salt - 24oz

Shredded Cheddar & Monterey Jack Cheese - 8oz - Good & Gather™

$1.99($0.25/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(32287)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Shredded Mild Cheddar Cheese - 32oz - Good & Gather™

$6.99($0.22/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(32287)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Crystal Farms Parmesan Cheese - 5.5oz

$2.99($0.54/ounce)

Shredded Medium Cheddar Cheese - 8oz - Good & Gather

$1.99($0.25/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(32287)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Shredded Reduced Fat Colby Jack Cheese - 7oz - Good & Gather™

$1.99($0.28/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(32287)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Cabot Creamery Seriously Sharp Cheddar Cheese - 8oz: Gluten-Free

$3.39($0.42/ounce)

Sponsored

Goat Cheese Crumble - Good & Gather™ 4oz

$2.99
Good & GatherNew at target
4.7(10)
SNAP EBT eligible

Breakstone's 4% Milkfat Cottage Cheese - 24oz

$5.19($0.22/ounce)
4.2(100)
Loved for: individual packaging
SNAP EBT eligible

The Humble Goat - Goat Cheese Log - 4oz

$3.99($1.00/ounce)

Galbani Italian Style Whole Milk Mozzarella Cheese - 16oz

$4.47
reg $5.59
Sale

Five Cheese Pumpkin & Maple Leaf-Shaped Ravioli - Good & Gather 9oz

Sartori BellaVitano Pumpkin Cheeses - 5.3oz

$5.99
reg $6.29
Sale
SartoriNew at target
4.6(9)
SNAP EBT eligible

Cacique Cotija Part Skim Milk Cheese - 10oz: Gluten-Free

$5.29($0.53/ounce)
4.5(134)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Thick-Cut Pizzeria-Style Shredded Cheese Blend - 7oz - Good & Gather™

Cheddar Cheese with Smokey Notes - 7oz - Good & Gather™

$5.29($0.76/ounce)

Tillamook Extra Sharp Cheddar Cheese Block - 8oz

$4.39($0.55/ounce)
4.8(525)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Crystal Farms Wisconsin String Cheese - 20oz/24ct

$7.89($0.39/ounce)
4.7(184)
Loved for: rich flavor
SNAP EBT eligible

Chive & Onion Cream Cheese Spread - 8oz - Good & Gather™

$1.99($0.25/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(3494)
Loved for: easy to spread
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Sweet cheeses range from soft, spreadable tubs and light whipped varieties to richer, mascarpone-style creams. Some products are also sold as cubed cheese in snack kits.

Sweet cream cheeses are marketed as versatile dessert ingredients: they work well in frostings, creamy dips, and fillings (for items like stuffed French toast and crepes), and can be incorporated into baked goods such as cookies.

Common sizes include roughly 7–8 ounce tubs for single spreads, some spreads in 12-ounce tubs, and snack kits that total about 4.5 ounces (typically 3 × 1.5 oz individually wrapped packs).

Most sweet cheeses are sold refrigerated as resealable tubs of spreadable cheese. Other formats include light whipped varieties and cubed cheese packed in individually wrapped snack kits.

Sweet cream cheeses are typically packaged in refrigerated, resealable tubs; snack kits use individually wrapped portions. Products should be kept refrigerated and are not intended to be frozen.

Dietary labels and certifications that may appear include gluten-free, sugar-free, keto certified, no added sugar, no added rBST, no added antibiotics, no artificial flavors/colors/preservatives, soy-free, pasteurized (or pasteurization noted), “all natural” labeling on some items, and certified kosher on at least one product.

Get top deals, latest trends, and more.