Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

up and up bars

257 results for “up and up bars”

JUNKLESS Strawberry Chewy Granola Bars - 6.6oz/6ct

$3.79($0.57/ounce)
reg $4.19
Sale

Nature's Bakery Strawberry Fig Snack Bars - 12oz/6ct

That's It. Strawberry Banana Mini Fruit Bars - 10ct/7oz: Certified Gluten-Free, No Added Sugar

$8.99($1.28/ounce)

Barebells Nutrition Bars - Cookies & Cream - 7.76oz/4pk

$9.49($1.22/ounce)
4.5(593)
Loved for: delicious taste
SNAP EBT eligible

GoMacro Oatmeal Chocolate Chip MacroBar - 4ct/9.2oz

$8.99($0.98/ounce)
4.6(358)
Loved for: delicious taste
SNAP EBT eligible

MadeGood Organic Granola Bites Strawberry - 8.5oz/10ct

$6.99
MadeGoodNew at target
4.6(276)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Organic Orange Sweet Potato Snack Bars - 3.17oz/5ct - Good & Gather™

$3.59
Good & GatherOnly at target
4.4(512)
Loved for: healthy ingredients
SNAP EBT eligible

Little Spoon Chocolate Chip Oat Bakes Kids' Snack Bars - 5.3oz/5ct

$5.99($1.13/ounce)

Sponsored

Built Bar Cinnamon Cereal Puff Protein Bars - 17g protein - 5.78oz/4ct

Little Spoon Blueberry Muffin Baked Oat Baked Bar Kids' Snacks - 5.3oz/5ct

$5.99($1.13/ounce)

Nature's Bakery Apple Oatmeal Crumble Breakfast Bars - 8.46oz/6ct

$4.99($0.59/ounce)

Nature's Bakery Fig Bar - 12oz/6ct

$4.99($0.42/ounce)
4.7(1445)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

MadeGood Banana Chocolate Chip Organic Baked Oat Cups - 6.15oz/5ct

$4.99($0.81/ounce)

Fiber One Oats & Chocolate Chewy Bars - 10ct/14.1oz: No Artificial Flavors, Low Sodium, Whole Grain

$6.99($0.50/ounce)

Organic Toddler Strawberry Snack Bars - 25g Each/6ct - Good & Gather™

MadeGood Blueberry Snack Oat Cups - 6.15oz/5ct

Larabar KID Chocolate Chip Cookie - 6ct

$4.49($0.78/ounce)
reg $4.99
Sale
4.4(732)
Loved for: clean ingredients
SNAP EBT eligible

Bobo's Oat Bars Bites Apple Pie - 7.8oz/6ct

$4.89
4.3(117)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Rated capacities vary by model: some doorway bars list about 250 lb, many pressure-mounted doorway bars list around 440 lb, freestanding power towers commonly list near 450 lb, and a few tower models are rated about 300 lb.

Many use pressure-mounted or tool-free systems that tighten under load, often with automatic or gear-locking mechanisms. Listings frequently mention anti-reverse rotation locks and padded contact points to keep the bar secure without screws or drilling.

Adjustable doorway bars commonly fit widths from about 27.6 inches up to roughly 42.1 inches. Some models specify narrower ranges (for example 27.6"–36.2") while others target standard 32"–34" doorways.

Most listings describe steel construction (heavy-gauge, high-strength alloy or carbon steel) with foam or padded grips. Contact points and frame areas often use PVC or padded tubing to protect surfaces and improve comfort.

Several listings cite large textured PVC pads or padded tubing at contact points and emphasize no-screw, no-drill installation methods to avoid permanent changes or dents to doorframes.

Common features include gear-lock or automatic locking mechanisms, anti-reverse rotation designs that self-tighten under load, and integrated bubble/level meters to confirm the bar is horizontal before use.

Doorway bars typically have overall lengths in the mid-30 to mid-40 inch range, while freestanding power towers have much larger footprints and heights—for example, a listed tower shows dimensions of 60" × 24" × 85".

Common aids include built-in bubble/level meters to check horizontal alignment, instruction guides, and locking mechanisms that tighten under load to reduce wobble or slippage.

Get top deals, latest trends, and more.