Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

butter spread

226 results for “butter spread”

Crofter's Organic Raspberry Fruit Spread - 16.5oz

$4.49
reg $5.89
Sale
5(16)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Magnolia Table Jo's Buttermilk Biscuits - 12oz

$9.99($0.83/ounce)
4.2(521)
Loved for: delicious flavor
SNAP EBT eligible

Butternut Squash Soup - 24oz - Good & Gather™

$4.29($0.18/ounce)

Adams Natural Crunchy Peanut Butter - 16oz

$5.19($0.32/ounce)
4.7(256)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Blue Bonnet Margarine Quarters - 1lb

$1.39($0.09/ounce)

Calabrian Chili Orange Spread - 9oz - Good & Gather™

Caramelized Onion Jam - 7.6oz - Good & Gather™

$4.49($0.59/ounce)

Plain Cream Cheese Bar - 8oz - Good & Gather™

$1.69($0.21/ounce)

Justin's Chocolate Hazelnut Butter Blend - 1.15oz: Certified Gluten-Free

$1.79($1.56/ounce)

Sponsored

Clover Sonoma Sweet Cream Salted Butter - 16oz: Whole Milk Fat

Skippy Reduced Fat Creamy Peanut Butter - 16.3oz

$2.99($0.18/ounce)

Butter Croissant - 4ct - Favorite Day

$5.79($0.36/ounce)

Stonewall Kitchen Red Pepper Jelly Spread - 13oz

King Arthur Pull Apart Garlic Bread Mix Kit - 15.25oz

$6.59($0.43/ounce)
4.6(221)
Loved for: easy to prepare
SNAP EBT eligible

Mother's Butter Top Round Bread - 24oz

$2.99($0.12/ounce)

Skippy Bites Girl Scouts Chocolate Peanut Butter - 5.5oz: Creamy

$3.79($0.69/ounce)
was $3.99
New lower price
4.5(246)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Skippy Individual Squeeze Peanut Butter - 1.15oz / 8ct

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Available options include seed-based spreads (e.g., sunflower), cookie-style sweet spreads, dairy butter sticks, peanut butter, oat-based granola butter, pistachio cream, and chocolate-peanut treat spreads.

Protein amounts vary by product; examples in the listings include 2 g, 7 g, and 8 g of protein per serving.

Some listings highlight very short ingredient lists or claim 'no refined sugars.' A few explicitly list added-sugar amounts (for example, 3 g added sugars per serving). Others call out no artificial colors, flavors, or preservatives.

Some natural spreads note they may separate and advise stirring before use. They may also recommend refrigerating to reduce oil separation.

Packaging and descriptions show labels such as Non‑GMO, gluten‑free, nut‑free/peanut‑free, vegan, kosher, and organic. Some listings state they are free from top‑8/9 allergens or made in a nut‑free facility; a few also note no artificial colors or flavors.

Many spreads are described as creamy or smooth; some use terms like "velvety smooth." Others are described as a smooth‑meets‑crunchy texture (quoted as "smunchy"), grainy yet creamy with crunchy bits, or slightly more liquid but still spreadable.

Product descriptions suggest spreading on toast or sandwiches, topping pancakes or fruit, stirring into yogurt or smoothies, using in baking or recipes, dipping fruit, or spooning straight from the jar. The butter sticks are also noted for cooking and baking.

Spreads are mainly sold in single jars (common sizes shown include 7 oz, 12 oz, 14.1 oz, and 16 oz). One butter product is offered as a multi‑stick pack (a 16‑oz package with four sticks).

Get top deals, latest trends, and more.