Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

canned lentils

324 results for “canned lentils”

Del Monte Mexican Style Street Corn - 14.75oz

$2.39($0.16/ounce)
4.6(126)
Loved for: flavorful
SNAP EBT eligible

Pinto Beans - 4lb - Good & Gather™

$3.99($0.06/ounce)

Del Monte Southwest Corn with Poblano & Red Peppers 15.25oz

Muir Glen Organic Fire Roasted Diced Tomatoes

$2.99 - $5.29

Siete Vegan Refried Black Beans - 16oz

$2.69($0.17/ounce)

Del Monte Spinach - 13.5oz

$1.69($0.13/ounce)
4.1(147)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Somos Mexican Black Beans - 10oz: Certified Gluten-Free, Plant-Based

Greenfield Natural Meat Co. ABF Smoked Turkey Protein Kit - 3.1oz

$2.99
was $3.69
New lower price

Annie's Homegrown Organic Bernie O's Pasta in Tomato & Cheese Sauce 15oz

Sponsored

Alexia Crispy Vegan Onion Rings - 13.5oz

$5.99($0.44/ounce)

Bush's Organic Baked Beans - 16oz: Fat Free, Gluten-Free, Vegan

Goya Green Pigeon Peas - 15oz

$2.29($0.15/ounce)
4.8(170)
SNAP EBT eligible

Goode Foods All Whole Kernel Corn - 15.25oz

$1.39($0.09/ounce)

Hunt's 100% Natural Fire Roasted Diced Garlic Tomatoes - 14.5oz

Birds Eye Spinach Lentil Veggie Pasta Rotini Alfredo - 10oz

$3.39($0.34/ounce)
4.2(350)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Bush's Reduced Sodium Pinto Beans - 16oz

$1.49($0.09/ounce)
was $1.59
New lower price
4.7(156)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Bush's Kidney Beans in Spicy Chili Sauce - 16oz: Low Fat, Gluten-Free, Vegan

$1.99($0.12/ounce)

Alexia Waffle Cut Sweet Potato Seasoned Vegan Fries - 20oz

$5.99($0.30/ounce)

Bruce's Yams Cut Sweet Potatoes in Syrup

$1.69 - $3.29
4.4(572)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Chopped Hazelnuts - 4oz - Good & Gather™

$5.99

Butternut Squash Soup - 24oz - Good & Gather™

$4.29($0.18/ounce)

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Package weights in this selection range from 32 ounces up to 480 ounces.

The lentils in this group are sourced from India and Canada.

Most items are sold raw and labeled "Needs to Be Fully Cooked," though one mixed dal is listed as "Fully Cooked." Typical preparation instructions provided include rinsing, optional soaking, and then boiling until tender.

A stovetop guideline is to simmer French green lentils for about 20–25 minutes, until tender but still holding their shape.

Green and French green lentils are described as holding their shape when cooked and offering a firm, hearty texture.

Several items state they "Do Not Contain Any of the 9 Major Allergens."

Get top deals, latest trends, and more.