Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

popchips kettle corn

220 results for “popchips kettle corn”

Chester’s Chili Cheese Fries - 5.25oz

$2.99($0.57/ounce)

Siete Chipotle BBQ Kettle Cooked Potato Chips - 1.5oz

Frito Lay Snacks Puffed & Popped Mixed Variety Pack - 27.125oz/35ct

Krunchers! Kettle Cooked Potato Chips Jalapeño Flavored Chips - 8oz

Santitas Yellow Corn Tortilla Chips Triangles - 11oz: Gluten-Free

$2.89($0.26/ounce)

Uglies Sweet Potato Chips Sea Salt - 1.5oz

$1.69($1.13/ounce)

Quaker Apple Cinnamon Gluten Free Popped Rice Crisps - 7.04oz

$4.29
4.6(187)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Pop Daddy Seasoned Pretzels Garlic Parmesan - 10oz

$4.29($0.43/ounce)
4.7(580)
Loved for: bold flavor
SNAP EBT eligible

Sponsored

HERR'S Jalapeno Flavored Kettle Cooked Potato Chips - 7.5oz

Herr's Original Popcorn - 6oz

$3.59
4.6(116)
SNAP EBT eligible

Mikesell's Cheddar Flavored Oven Baked Delites Puffcorn - 5.5oz

$1.99($0.36/ounce)

Zapp's New Orleans Kettle Style Sweet Creole Onion Potato Chips - 8oz

Zapp's New Orleans Kettle Style Regular Flavor Potato Chips - 8oz: Gluten-Free

$2.69($0.34/ounce)

LesserEvil Organic Popcorn Multipack Snacks Himalayan Gold - 3.68oz/8pk

$4.99($1.36/ounce)

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Kettle corn snacks are typically popped popcorn that is ready to eat straight from the bag. Some related snack products in results are chip‑style (popped or baked chips) that are also sold ready to eat.

Reviewers and product descriptions emphasize a sweet‑and‑salty, carnival‑style kettle‑corn taste—often described as caramel‑like—achieved with ingredients such as cane sugar and sea salt.

Customers commonly describe the texture as airy and light with a satisfying crunch, and they say the crunch contributes positively to the snack's enjoyment.

Product text highlights ingredients like a drizzle of sunflower oil, cane sugar, and sea salt as contributors to the kettle‑corn flavor, and notes the snacks are made with non‑GMO corn in some listings.

Many listings state the snacks are never fried (they’re popped or baked) and are positioned as a lower‑calorie snack option in product copy and reviews. Exact calorie counts vary by product and serving size, so check the nutrition label for specifics.

Kettle corn snacks are marketed for sharing and casual occasions—listings call out sharing‑size bags and variety packs for lunch, after‑school snacks, parties, road trips, and gift baskets.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.