Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

otc food

1,000+ results for “otc food”

Honey Pumpkin Goat Cheese Ravioli - 9oz - Good & Gather™

$4.99($0.55/ounce)
Good & GatherNew at target
4.2(205)
Loved for: quick cooking time
SNAP EBT eligible

Real Good Gluten Free Frozen Lasagna Bowl - 9oz

$3.99($0.44/ounce)
reg $4.99
Sale

Real Good Gluten Free Chicken Enchiladas - 9oz

$3.99($0.44/ounce)
reg $4.99
Sale

Bertolli Frozen Chicken Florentine & Farfalle - 22oz

$7.59($0.35/ounce)
4.3(683)
Loved for: quick meal preparation
SNAP EBT eligible

Bertolli Chicken Broccoli Fettuccine Alfredo - 22oz

$7.59
4.1(472)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

Bibigo Frozen Chicken & Vegetable Japchae Noodles - 10.0oz

$4.39($0.44/ounce)

Dr. Praeger's Frozen Vegan Gluten Free Taco Stars - 9oz

$4.69($0.52/ounce)
4(92)
Loved for: healthy option
SNAP EBT eligible

Counter Queso Chicken Mac & Cheese - 10oz

Deep Indian Kitchen Kati Chicken Tikka Masala Wrap - 5oz

Bertolli Frozen Chicken Carbonara - 22oz

$7.59
4.3(425)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

Counter Taco Mac & Cheese - 20oz

$9.99

Sponsored

Amy's Indian Mattar Paneer Non-GMO, Gluten Free - 10 oz: Organic Certified

Bertolli Frozen Chicken Parmigiana & Penne - 22oz

$7.59($0.35/ounce)

Healthy Choice Max Lemon Herb Chicken - 13.75oz

$5.49($0.40/ounce)

Kevin's Foods Gluten Free Thai-Style Coconut Chicken - 9.5oz

Turkey and Havarti Snackbox - 8oz - Good & Gather™

$3.99($0.50/ounce)

Devour Big Bowl Frozen White Cheddar Mac & Cheese with Bacon - 14oz

$4.49($0.32/ounce)
4.5(128)
Loved for: creamy texture
SNAP EBT eligible

Deep Indian Kati Frozen Butter Chicken Wrap - 5oz

Healthy Choice Cafe Steamers Chicken Lo Mein - 9.5oz

$2.99($0.31/ounce)
4.1(102)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

Stouffer's Chicken & Broccoli Pasta Bake Meal Dinner - 40oz: No Added Sugar, High Protein, No Preservatives

$8.99($0.22/ounce)
reg $9.89
Sale

Real Good Foods Gluten Free Orange Chicken Bowl - 9oz: No Added Sugar, Grain-Free

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

The black rice is labeled gluten-free and vegan-friendly and is noted as produced under HACCP standards. Other products are described more generally as having clean, plant-based ingredients but don’t list specific dietary labels.

They’re presented as fully cooked, single-serve bowls that heat quickly in the microwave — a convenient, nutritious option for people needing fast meals with minimal effort.

Product descriptions list a microwave heating time of about 2 minutes.

Each single-serve bowl is about 7.4–7.41 oz, and packs typically contain 12 bowls (total net weight 88.92 oz).

One product lists only three ingredients: water, rice, and glucono delta-lactone (GDL). Other descriptions reference clean, plant-based ingredients and HACCP production but do not provide full ingredient lists.

Black rice is described as antioxidant-rich, naturally high in anthocyanins, and a good source of dietary fiber.

They’re suggested as versatile side dishes that pair well with mains like BBQ, soups, stews, curries, and other quick meals.

They come in sealed, single-serve microwavable bowls, typically packaged 12 bowls per pack.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.