Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

otc food

1,000+ results for “otc food”

Counter Beefy Queso Burrito - 7.2oz

$4.99($0.69/ounce)

Real Good Gluten Free Frozen Lasagna Bowl - 9oz

$3.99($0.44/ounce)
reg $4.99
Sale

Counter Chicken Queso Burrito - 7.2oz

$4.99($0.69/ounce)

Real Good Gluten Free Chicken Enchiladas - 9oz

$3.99($0.44/ounce)
reg $4.99
Sale

Bibigo Frozen Chicken & Vegetable Japchae Noodles - 10.0oz

$4.39($0.44/ounce)

Counter Queso Chicken Mac & Cheese - 10oz

Deep Indian Kitchen Kati Chicken Tikka Masala Wrap - 5oz

Amy's Frozen Gluten Free and Vegan Tofu Scramble - 9oz

$6.29($0.70/ounce)

Amy's Indian Mattar Paneer Non-GMO, Gluten Free - 10 oz: Organic Certified

Sponsored

Healthy Choice Protein Bowls Spicy Beef Teriyaki – 9.25oz

Stouffer's Baked Chicken Meal - 8.75oz: High Protein

$3.59($0.40/ounce)

Healthy Choice Max Lemon Herb Chicken - 13.75oz

$5.49($0.40/ounce)

Tattooed Chef Vegan Frozen Chili Crunch Wonton Bowl - 8oz

Kevin's Foods Gluten Free Thai-Style Coconut Chicken - 9.5oz

Turkey and Havarti Snackbox - 8oz - Good & Gather™

$3.99($0.50/ounce)

Devour Big Bowl Frozen White Cheddar Mac & Cheese with Bacon - 14oz

$4.49($0.32/ounce)
4.5(128)
Loved for: creamy texture
SNAP EBT eligible

Deep Indian Kati Frozen Butter Chicken Wrap - 5oz

Rise & Puff Pepperoni Pizza Quesadilla - 3.9oz

Healthy Choice Cafe Steamers Chicken Lo Mein - 9.5oz

$2.99($0.31/ounce)
4.1(102)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

The black rice is labeled gluten-free and vegan-friendly and is noted as produced under HACCP standards. Other products are described more generally as having clean, plant-based ingredients but don’t list specific dietary labels.

They’re presented as fully cooked, single-serve bowls that heat quickly in the microwave — a convenient, nutritious option for people needing fast meals with minimal effort.

Product descriptions list a microwave heating time of about 2 minutes.

Each single-serve bowl is about 7.4–7.41 oz, and packs typically contain 12 bowls (total net weight 88.92 oz).

One product lists only three ingredients: water, rice, and glucono delta-lactone (GDL). Other descriptions reference clean, plant-based ingredients and HACCP production but do not provide full ingredient lists.

Black rice is described as antioxidant-rich, naturally high in anthocyanins, and a good source of dietary fiber.

They’re suggested as versatile side dishes that pair well with mains like BBQ, soups, stews, curries, and other quick meals.

They come in sealed, single-serve microwavable bowls, typically packaged 12 bowls per pack.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.