Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

butter spread

231 results for “butter spread”

Unsalted Stick Butter - 16oz/4ct - Good & Gather™

$3.19($0.20/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(2047)
SNAP EBT eligible

SunButter On the Go Cups Creamy Sunflower Spread, Nut Free, Non-GMO – 9oz/6ct

$5.99($0.67/ounce)
reg $6.89
Sale

Skippy Creamy Peanut Butter - 15oz: Gluten-Free, No Artificial Flavors

$2.99($0.20/ounce)

Peter Pan Honey Roast Creamy Peanut Butter Spread - 40oz

$5.99($0.15/ounce)

Jif Creamy Peanut Butter Spread Twin Pack - 80oz

$13.89($0.17/ounce)
was $14.79
New lower price

Skippy Creamy Peanut Butter - 16.3oz: Gluten-Free, No Artificial Colors, No Preservatives

$2.99($0.18/ounce)

Oat Haus Vanilla Granola Butter - 12oz: Creamy, No Certified Synthetic Colors

$7.99($0.67/ounce)

Signature European Style Salted Butter - 8oz - Good & Gather™

Land O Lakes Unsalted Butter - 1lb/4ct

$4.59($0.29/ounce)
4.9(6896)
Loved for: versatile
SNAP EBT eligible

Skippy Reduced Fat Creamy Peanut Butter - 40oz: Gluten-Free

$5.79($0.14/ounce)
reg $6.29
Sale

Sponsored

Bonne Maman Hazelnut Chocolate Spread - 12.7oz: Creamy Texture

$6.99($0.55/ounce)
4.4(36)
Loved for: delicious flavor
SNAP EBT eligible

Lifeway Salted Kefir Butter - 6oz

$5.99($1.00/ounce)

Jif Extra Crunchy Peanut Butter - 16oz: Gluten-Free

$2.99($0.19/ounce)
was $3.19
New lower price

Jif Squeeze Creamy Peanut Butter Spread - 13oz

$3.69($0.28/ounce)
4.6(1185)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Plant Based Organic Non-Dairy Buttery Spread - 13oz - Good & Gather™

$3.69($0.28/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(188)
Loved for: creamy texture
SNAP EBT eligible

SunButter Creamy Sunflower Butter, Nut Free, Non-GMO – 16oz

$5.99($0.37/ounce)
reg $7.99
Sale
4.5(1655)
Loved for: rich flavor
SNAP EBT eligible

Soom Premium Tahini - 11oz

$6.99($0.64/ounce)
3.9(26)
SNAP EBT eligible

Justin's Gluten Free Crunchy Peanut Butter - 16oz

4.5(94)
Loved for: natural ingredients
SNAP EBT eligible

Dalmatia Imports Fig Spread Nut - 8.5oz

$6.49($0.76/ounce)
was $7.99
New lower price

Skippy Creamy Peanut Butter Spread No Sugar Added

$2.99($0.19/ounce)
4.5(502)
Loved for: great for diabetics
SNAP EBT eligible

Jif Reduced Fat Creamy Peanut Butter - 16oz

$2.99($0.19/ounce)
was $3.19
New lower price
4.6(494)
Loved for: smooth texture
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Available options include seed-based spreads (e.g., sunflower), cookie-style sweet spreads, dairy butter sticks, peanut butter, oat-based granola butter, pistachio cream, and chocolate-peanut treat spreads.

Protein amounts vary by product; examples in the listings include 2 g, 7 g, and 8 g of protein per serving.

Some listings highlight very short ingredient lists or claim 'no refined sugars.' A few explicitly list added-sugar amounts (for example, 3 g added sugars per serving). Others call out no artificial colors, flavors, or preservatives.

Some natural spreads note they may separate and advise stirring before use. They may also recommend refrigerating to reduce oil separation.

Packaging and descriptions show labels such as Non‑GMO, gluten‑free, nut‑free/peanut‑free, vegan, kosher, and organic. Some listings state they are free from top‑8/9 allergens or made in a nut‑free facility; a few also note no artificial colors or flavors.

Many spreads are described as creamy or smooth; some use terms like "velvety smooth." Others are described as a smooth‑meets‑crunchy texture (quoted as "smunchy"), grainy yet creamy with crunchy bits, or slightly more liquid but still spreadable.

Product descriptions suggest spreading on toast or sandwiches, topping pancakes or fruit, stirring into yogurt or smoothies, using in baking or recipes, dipping fruit, or spooning straight from the jar. The butter sticks are also noted for cooking and baking.

Spreads are mainly sold in single jars (common sizes shown include 7 oz, 12 oz, 14.1 oz, and 16 oz). One butter product is offered as a multi‑stick pack (a 16‑oz package with four sticks).

Get top deals, latest trends, and more.