Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

chile habanero

363 results for “chile habanero”

Hellman's Chipotle Mayonnaise Mild Spread & Dressing - 11.5oz

$4.49($0.39/fluid ounce)
4.6(155)
Loved for: creamy texture
SNAP EBT eligible

Archer Jerky Mango Habanero Jerky - 7oz

Taco Bell Seasoning Mild - 1oz: Dried Garlic, Onion, Chili Pepper

MATEO'S Gourmet Hot Salsa - 16oz

$4.99($0.31/ounce)
4.6(153)
Loved for: fresh flavor
SNAP EBT eligible

Badia Ground Black Pepper - 2oz

$3.59($1.80/ounce)
4.7(110)
SNAP EBT eligible

Calabrian Chili Orange Spread - 9oz - Good & Gather™

Stonewall Kitchen Hot Pepper Jelly Spread - 13oz

Steak Grilling Spice - 3.4oz - Good & Gather™

$1.69($0.50/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(101)
SNAP EBT eligible

Hormel Herdez Taqueria Sauce Verde - 9oz: Mild Spice Level

Taste Flavor Co Fiery Mango - 8.5oz

$6.59

Red Pesto - 6.7oz - Good & Gather™

$2.99
4.3(45)
Loved for: versatile use
SNAP EBT eligible

Sponsored

Spanglish Asadero Pollo Asado Seasoning - 5oz: Chipotle Blend

$6.19

Wickles Wicked Hula Pickles - 16oz

$4.29($0.27/ounce)

NatureFresh Sweet S'NAPS Long Sweet Peppers - 12oz

Kinder's Garlic Parmesan Seasoning - 5.8oz

El Sembrador Diced Onions & Peppers - 16oz

$4.29($0.27/ounce)

Badia Gluten Free Lemon Pepper Seasoning - 6.5oz

$5.19($0.80/ounce)

Badia Gluten Free Cajun Louisiana Seasoning - 3oz

$3.49($1.16/ounce)

Crazy Fresh Diced Jalapeno Pepper - 6oz

$2.49($0.42/ounce)

Olde Thompson Black Pepper Grinder - 4.9oz

$5.89($1.20/ounce)

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Heat levels vary across the listings: one sauce is listed at 10,000–12,500 Scoville units, while whole habanero peppers are described at about 100,000–350,000 SHU.

The results show dried whole habanero peppers and ground/powdered habanero chile, both offered as pantry-friendly long-term storage options.

Suggested uses include queso dip, chili, tacos, enchiladas, marinades and dry rubs for grilling/BBQ, sauces, drinks and salads, and as a flavoring for meats, vegetables, popcorn, and other snacks.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.