Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

green scallion

202 results for “green scallion”

Cedar's Cucumber Garlic Dill Tzatziki Dip - 12oz

$4.99
4.6(95)
Loved for: fresh taste
SNAP EBT eligible

Butternut Squash Soup - 16oz - Good & Gather™

$3.69($0.23/ounce)

Birds Eye Steamfresh Antioxidant Blend - 10.8oz: Blanched

$1.99($0.18/ounce)
4.8(39)
Loved for: easy preparation
SNAP EBT eligible

TABASCO  Green Pepper Jalapeno Sauce - 5oz

$4.19($0.84/fluid ounce)

Fresh Organic Steam-in-Bag Green Beans - 12oz - Good & Gather™

$3.99($0.33/ounce)

Cleveland Kitchen Kimchi Dill Pickle Chips - 3.5oz

PuraVida Garlic Parmesan Green Beans - 10oz: Roasted

Cleveland Kitchen Classic Sauerkraut - 16oz

$5.29($0.33/ounce)

Birds Eye Steamfresh Frozen Cut Green Beans - 10oz

$1.39($0.14/ounce)
4.6(470)
Loved for: easy to prepare
SNAP EBT eligible

Sponsored

Fresh Organic Trimmed Leeks - 2ct

$3.99

Chive & Onion Cream Cheese Spread - 8oz - Good & Gather™

$1.99($0.25/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(3487)
Loved for: easy to spread
SNAP EBT eligible

Tomato, Basil & Garlic Pasta Sauce 45oz - Good & Gather™

$3.39($0.08/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(9457)
Loved for: affordable price
SNAP EBT eligible

Spice World Minced Garlic - 32oz: Blended

$6.89($0.22/ounce)
Spice WorldOnly at target
4.8(142)
SNAP EBT eligible

Taylor Farms Green Beans - 12oz

$5.99($0.50/ounce)

Frozen Crushed Ginger Cubes - 2.5oz - Good & Gather™

$3.29($1.32/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(535)
Loved for: convenient to use
SNAP EBT eligible

Fresh Carrot Chips - 1lb - Good & Gather™

$2.19($0.14/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(272)
SNAP EBT eligible

Baba's Garlicky Caramelized Onion Hummus - 10oz

$4.99($0.50/ounce)

Frank's Quality Sauerkraut 14oz: Gluten-Free

$1.69($0.12/ounce)

Crazy Fresh Fajita Blend - 16oz

$5.99($0.37/ounce)

La Costena Green Pickled Sliced Jalapeno Peppers - 28oz

Kinder's Onion Dip and Seasoning Mix - 1.25oz

$1.99
4.2(21)
Loved for: flavorful
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Green scallions contain vitamins A, C, and K. Some product descriptions specifically note they are an excellent source of vitamin C and vitamin K, though exact nutrient levels may vary by product.

Green scallions are sold in bags or as bunches. Reviews mention zip-top or breathable packaging that can help extend freshness. Packaging styles may vary by retailer and location.

Thoroughly wash green scallions before use to remove dirt and any residues.

Green scallions are also commonly called green onions or spring onions.

The available listings show a 5.5-ounce package (5.5 oz bag or bunch). Other package sizes are not specified in the provided details.

Green scallions are sold whole and raw. Product details list the form as "whole" with "pre-package preparation" as raw, and they are described as either ready to eat or intended for use as an ingredient.

Green scallions are used raw as a garnish or in salads and as a finishing touch. They’re also commonly cooked in stir-fries, soups, stews, and omelets. Other uses noted include roasting, grilling, pickling or baking, and topping rice or grilled meats.

Green scallions are generally milder than traditional onions. Some listings — especially organic options — describe them as milder and slightly sweeter.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.