Target New ArrivalsHalloweenChristmasGift IdeasClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

sticky white rice

212 results for “sticky white rice”

Minute Rice Gluten Free Brown & Wild Rice Microwaveable Bowl - 8.8oz/2ct

$1.99($0.23/ounce)

Mahatma Saffron Yellow Rice Mix Long Grain - 10oz

$1.89

Iberia Long Grain Jasmine Rice - 18lbs

$25.49($0.09/ounce)

Cozumi Tomato Chile Rice - 5.8oz

$5.59($0.96/ounce)

Mahatma Seasoned Spanish Rice Mix Regular Grain Shelf Stable - 5oz

Sponsored

A-SHA Hello Kitty Noodles - 6pk / 20.1oz: Scallion Flavor

$9.99($0.50/ounce)
4.2(97)
Loved for: chewy texture
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Sticky white rice is soft, tender, chewy and slightly sweet with a shiny finish. Common uses include sushi and onigiri, rice bowls, mango sticky rice, rice pudding and other savory or dessert recipes.

Cooked sticky rice is typically tender, soft and sticky with a slightly sweet flavor and a chewy, glossy finish. It holds together well for sushi, bowls and dessert preparations.

You’ll find raw rice that requires full cooking, prepared heat-and-serve microwaveable bowls or sealed trays, and frozen ready packs.

Microwave-ready cups and bowls typically heat in about 80 seconds to under 2 minutes (some list 1 minute). Sealed trays may also include longer stovetop/boiling instructions—one example lists an 18-minute boiling method.

Labels include gluten-free or Certified Gluten-Free, Non-GMO Project Verified, vegetarian and vegan, and free-from notes such as tree nut-free, soy-free, peanut-free, wheat-free and dairy-free, plus claims like “No MSG added” and “No artificial flavors.”

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.