Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

bacon thick cut

200 results for “bacon thick cut”

Oscar Mayer Original Naturally Hardwood Smoked Bacon

$6.49 - $9.49
Select items on sale

No Sugar Uncured Bacon - 12oz - Good & Gather™

$5.99($0.50/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.3(348)
Loved for: health benefits
SNAP EBT eligible

Smithfield Hometown Original Bacon - 16oz: Pork, Plain, Smoke

$6.99
4.3(403)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Hormel Original Real Crumbled Bacon Bits - 4.3oz

$5.79($1.35/ounce)
4.6(950)
Loved for: great flavor
SNAP EBT eligible

Oscar Mayer 2 Pack/ 16oz Hardwood Smoked Bacon

$13.28($0.42/ounce)
Value Bundle
$13.98 when purchased separately

Lower Sodium Bacon - 16oz - Market Pantry™

$4.39($0.27/ounce)
Market PantryOnly at target
4.4(729)
SNAP EBT eligible

Hormel Black Label Original Bacon - 16oz: Pork, Plain, Smoke Flavor

Hormel Original Microwave Ready Bacon Slices - 12oz: Pork, Smoked, Plain

$9.49($0.79/ounce)

Hormel Black Label Chopped Bacon - 3.5oz

$5.59($1.60/ounce)

Oscar Mayer Maple Bacon - 1lb: Wrapped

$6.49($0.41/ounce)
reg $6.99
Sale

Hormel Black Label Maple Bacon - 12oz: Pork

$5.99($0.50/ounce)

Hormel Real Applewood Smoke-Flavored Crumbled Bacon - 3oz

$3.49($1.16/ounce)
was $3.69
New lower price
4.6(265)
Loved for: smoky flavor
SNAP EBT eligible

Sponsored

Uncured Diced Ham - 8oz - Good & Gather™

$3.29($0.41/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.4(574)
SNAP EBT eligible

True Story All Natural Diced Pancetta - 4oz

$5.99

Hickory Smoked Uncured Boneless Sliced Quarter Ham - price per lb - Good & Gather™

$17.47 max price($4.99/lb)
Final price will be based on weight.

Hormel Real Bacon Bits - 6oz

$6.69($1.12/ounce)
4.6(610)
SNAP EBT eligible

Hickory Smoked Uncured Ham Steak - 8oz - Good & Gather™

$3.29($0.41/ounce)

Fresh USDA Choice Angus Beef Steak Strips - 14oz - Good & Gather™

$12.99($0.93/ounce)

Fresh Garlic Onion Chuck Roast - 1.96-3.6 lbs - price per lb - Good & Gather™

$35.96 max price($9.99/lb)
Final price will be based on weight.

True Story ABF Turkey Bacon - 8oz

$5.99
True StoryNew at target
SNAP EBT eligible

Seasoned Beef Stew Meat – 16oz - Good & Gather™

$10.99($0.69/ounce)

Thick-Cut Triple Cheddar Shredded Cheese Blend -7oz - Good & Gather™

Fresh Boneless Thin-Cut Center Cut Pork Loin Chops - price per lb - Good & Gather™

$5.82 max price($6.19/lb)
Final price will be based on weight.

Fresh USDA Choice Angus Beef Stew Meat - Good & Gather™

$9.99 - $13.99

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Thick-cut options include pork bacon (sliced or smoked), uncured and no‑/low‑sugar or sugar‑free varieties, and vegetarian thick-cut strips (for example, applewood/black‑pepper flavored).

Yes. Some sellers offer multi-pack or bulk/variety boxes (examples in listings include 6.5 lb and 8.8 lb boxes). These are typically shipped frozen or refrigerator‑cold in insulated packaging to maintain temperature during delivery.

Listings show several smoke and flavor styles, including hickory‑ or hardwood‑smoked bacons, sweet maple‑bourbon varieties, and flavored options like applewood with black pepper. Many descriptions emphasize wood‑smoking as the primary flavor method.

Thick-cut bacon is sold as raw sliced bacon (requires full cooking) and as heat‑and‑serve or prepared strips; some vegetarian strips are sold ready‑to‑heat. Items may be offered refrigerated or frozen for later use.

Common labels include “uncured,” “no sugar”/“sugar‑free,” “no added nitrates/nitrites” (with exceptions noted for naturally occurring sources), “gluten‑free,” “no added MSG,” and “all natural” or “minimally processed.” Vegetarian options also include allergen and kosher‑dairy notes when applicable.

Customer summaries commonly praise flavor and smokiness, report good cooking performance (cooks quickly and holds up to higher doneness), note satisfying thickness and texture, and often mention perceived value for the price.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.