Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

dark roast coffee beans

294 results for “dark roast coffee beans”

Community Coffee Dark Roast Whole Bean Coffee - 12oz: Arabica Beans, Chocolate Flavor

Copper Moon Dark Sky Blend Dark Roast Ground Coffee - 12oz: Arabica Beans

$9.99($0.83/ounce)

Community Coffee Signature Blend Dark Roast Ground Coffee

Classic Roast Medium Roast Ground Coffee - Market Pantry™

$6.29 - $16.79

Stumptown French Roast Dark Roast Whole Bean Coffee - 12oz

Sponsored

Illy Classico Medium Roast Espresso Ground Coffee - 8.8oz: Arabica Beans, Italian Variety

See price in cart

Caribou Coffee Fireside Dark Roast Ground Coffee - 12oz: Rainforest Alliance Certified, Arabica Beans

$8.99($0.75/ounce)
reg $9.79
Sale

Happy Dark Roast Ground Coffee - 12oz: Arabica Beans, Colombian, Cocoa

Folly Coffee Espresso Whole Bean Dark Roast Coffee - 12oz

100% Arabica French Roast Medium Dark Roast Coffee - Single Serve Pods - 12ct - Market Pantry™

$5.19($1.29/ounce)

Naturally Flavored Vanilla Bean Brulee Light Roast Ground Coffee - 12oz - Good & Gather™

$8.99($0.75/ounce)

Breakfast Blend Light Roast Ground Coffee - 12oz - Good & Gather™

$8.99($0.75/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.5(328)
Loved for: pleasant aroma
SNAP EBT eligible

Cafe Bustelo Dark Roast Ground Coffee - 11oz: Smoke Flavor

$10.49($0.95/ounce)
4.6(1196)
Loved for: rich aroma
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Most dark roasts are made from Arabica beans and are caffeinated, though some dark roast options are offered as decaffeinated for those avoiding caffeine.

Net weights for dark roast coffee commonly range from about 10 ounces up to 16 ounces, with frequent sizes including 10 oz, 10.5 oz, 12 oz, and 16 oz.

Dark roast coffee is sold as whole beans and as pre-ground; packaging formats commonly include sealed bags and vacuum-packed bricks to help preserve freshness.

Sumatra dark roast coffee is typically described as low-acid. One listing specifically cited a pH of 5.6 when describing its low-acid characteristics.

Espresso-style dark roasts emphasize a robust, full-bodied profile with bold, concentrated flavor and good crema—qualities tailored for espresso drinks and espresso-based beverages.

To preserve freshness, listings highlight immediate sealing after roasting, vacuum-packed bricks or bags, and other sealed packaging formats (e.g., one-way valve bags) designed to limit air exposure.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.