Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

uncooked chicken

295 results for “uncooked chicken”

Just Bare Lightly Breaded Chicken Breast Strips - - 24oz

$10.99($0.46/ounce)
4.6(704)
Loved for: juicy chicken
SNAP EBT eligible

Perdue Thin Sliced Antibiotic Free Chicken Breast - 0.85-1.6lbs - price per lb

$8.46 max price($5.29/lb)
Final price will be based on weight.

Grilled Fajita Chicken Breast Strips - 12oz - Good & Gather™

$6.79($0.57/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.3(2111)
Loved for: flavorful chicken
SNAP EBT eligible

Tyson All Natural White Meat Fun Nuggets - Frozen - 29oz

$6.99($0.24/ounce)
4.7(5285)
Loved for: fun shapes
SNAP EBT eligible

Just Bare Lightly Breaded Spicy Chicken Breast Strips - - 24oz

$10.99($0.46/ounce)
4.6(414)
Loved for: delicious flavor
SNAP EBT eligible

Breaded Chicken Patties - Frozen - 26oz - Good & Gather™

$5.99($0.23/ounce)
4.4(387)
Loved for: affordable price
SNAP EBT eligible

Little Spoon Chicken Maple Sausage Bites - 9.8oz

$9.99
Little SpoonNew at target
4.8(85)
SNAP EBT eligible

Perdue Simply Smart Organics Gluten Free Breaded Chicken Breast Tenders - - 22oz

$10.59($0.48/ounce)

Tyson All Natural Crispy Chicken Strips - Frozen - 25oz

$8.99($0.36/ounce)
4.3(3606)
Loved for: crispy texture
SNAP EBT eligible

Tyson Popcorn Chicken - Frozen - 25oz

$6.99($0.28/ounce)

Perdue Lightly Breaded Chicken Breast Chunks - Frozen - 22oz

$8.99($0.41/ounce)
4.4(307)
Loved for: delicious taste
SNAP EBT eligible

Real Good Foods Chicken Corn Dogs on a Stick - 5ct

$5.99

Sponsored

Tyson Simple Ingredients Boneless Chicken Bites - Frozen - 20oz

$8.99($0.45/ounce)
4.2(298)
Loved for: real chicken
SNAP EBT eligible

Kevin's Cilantro Lime Chicken - 16oz

$10.49($0.66/ounce)
4(1379)
Loved for: easy preparation
SNAP EBT eligible

Kevin's Natural Foods Korean BBQ-Style Chicken - 16oz

$10.49($0.66/ounce)
4(1379)
Loved for: easy preparation
SNAP EBT eligible

Applegate Naturals Gluten Free Family Size Chicken Nuggets - Frozen - 16oz

$12.69($0.79/ounce)

Fully Cooked Chicken Nuggets - Frozen - 29oz - Good & Gather™

$5.99($0.21/ounce)

Real Good Lightly Breaded Dino Nuggets - 20oz

$6.99
reg $7.49
Sale
4.6(478)
Loved for: fun shapes
SNAP EBT eligible

Tyson All Natural All Natural Chicken Nuggets - Frozen - 29oz

$6.99($0.24/ounce)
4.4(1646)
Loved for: convenient preparation
SNAP EBT eligible

Tyson All Natural Chicken Breast Patties - Frozen - 23oz

$6.99($0.30/ounce)
4.4(1964)
Loved for: quick meal option
SNAP EBT eligible

Applegate Naturals Family Size Chicken Nuggets - Frozen - 16oz

$12.69($0.79/ounce)
4.3(210)
Loved for: clean ingredients
SNAP EBT eligible

No Antibiotics Ever Diced & Grilled Chicken Breast - Frozen - 20oz - Good & Gather™

Kevin's Natural Foods Roasted Garlic Chicken - 16oz

$10.49
4(1379)
Loved for: easy preparation
SNAP EBT eligible

Nature Raised Farms Lightly Breaded Chicken Strip - 22oz

$10.99
NatureRaised FarmsNew at target
4.3(199)
Loved for: juicy texture
SNAP EBT eligible

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Package sizes vary widely; examples shown include 16 ounces, 20 ounces, 25.5 ounces, 40 ounces, 48 ounces, 4 pounds, and a 72-ounce pack.

Most items are sold raw and are labeled as needing to be fully cooked before eating. A smaller portion are prepared or heat-and-serve products that only require reheating rather than full cooking.

Both boneless and bone-in options are listed across the products.

Descriptions include unseasoned items, products labeled with seasoning blends, and some marinated strips.

Frozen items are described as needing to be kept frozen until use and thawed in the refrigerator for 1 to 2 days. Fresh items are described as being kept refrigerated.

Times vary by product and method: quick reheating around 3 minutes in the microwave for prepared items, roughly 10–25 minutes for many oven or air-fryer preparations, and up to about 55 minutes for some frozen breasts baked in the oven.

Some descriptions note added solutions of up to 15% consisting of water and salt (or kosher salt). Certain marinated items list up to 14% of water, salt, and potato extract.

Review summaries commonly describe the cooked chicken as tender, juicy, and flavorful, with good texture; breaded items are often noted for crispiness.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.