Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

mallow oats

306 results for “mallow oats”

Quaker Instant Oatmeal Maple Brown Sugar 8ct: 100 Percent Whole Grain, No Artificial Sweeteners

$2.99($0.25/ounce)

Better Oats 100 Calories Maple & Brown Sugar Whole Grain Instant Oatmeal with Flax - 10ct

Kodiak Cakes Protein-Packed Single-Serve Oatmeal Cup - 2.12oz

$2.29
4.2(629)
Loved for: high protein content
SNAP EBT eligible

Organic Maple Brown Sugar Instant Oatmeal Packets - 11.28oz/8ct - Good & Gather™

$2.69($0.24/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(705)
Loved for: organic ingredients
SNAP EBT eligible

Pumpkin Spice Naturally Flavored with Other Flavors Instant Oatmeal - 12.1oz - Good & Gather

$2.69($0.22/ounce)

Quaker Instant Oatmeal Original - 10ct/9.8oz: American Heart Association Certified, No Artificial Flavors

Quaker Instant Oatmeal Apple Cinnamon - 8ct/12.1oz: 100 Percent Whole Grain, No Artificial Flavors

$2.99($0.25/ounce)

Kodiak Protein-Packed Instant Oatmeal Packets - 6ct

Recommendations for you

Skip to next section

Sponsored

Organic Plain Instant Oatmeal Packet - 7.9oz/8ct - Good & Gather™

$2.69($0.34/ounce)

Kodiak Variety Pack Oatmeal Packets - 10.58oz / 6ct

$5.79($0.55/ounce)
4(70)
Loved for: flavor options
SNAP EBT eligible

Old Fashioned Oats - Good & Gather™

$2.89 - $4.39
Good & GatherOnly at target
4.6(1775)
Loved for: affordable price
SNAP EBT eligible

Quick Oats - 42oz - Good & Gather™

$4.39($0.10/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(806)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Quaker Oats Old Fashioned Oats - 42oz

$5.49($0.13/ounce)
4.5(2127)
Loved for: nutritious
SNAP EBT eligible

Quaker Whole Grain Quick 1-Minute Oats - 42oz

$5.49($0.13/ounce)
4.6(975)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

Quick Oats - 18oz - Good & Gather™

$2.89($0.16/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.6(458)
Loved for: affordable
SNAP EBT eligible
Skip to next section

Sponsored

purely elizabeth. Maple Cinnamon Roll Protein Oatmeal - 8.3oz/5ct

$5.79($0.70/ounce)

Organic Old Fashioned Oats - 18oz - Good & Gather™

$3.89($0.22/ounce)
Good & GatherOnly at target
4.7(563)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Bob's Red Mill Gluten Free Organic Quick Cooking Rolled Oats - 28oz

$7.59($0.27/ounce)

purely elizabeth. Apple Harvest Crumble Protein Oatmeal - 8.3oz/5ct

$5.79($0.70/ounce)

Bob's Red Mill Gluten Free Organic Old Fashioned Rolled Oats - 32oz

$7.59($0.24/ounce)

Purely Elizabeth Classic Cinnamon Oatmeal Packets - 6ct / 9.12oz

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Add water or milk to the packet and either microwave or pour on hot water and let it steep. Typical cook times range from about 90 seconds up to 1–2 minutes, depending on the packet and the method used.

Microwave directions typically say to add up to 2/3 cup of water or milk. Hot-water directions usually recommend adding up to 1/2 cup boiling water and letting the packet stand for about a minute.

Observed box net weights range from about 7.9 ounces up to 14.1 ounces across the results.

Some packets are pre-flavored and sweeter (for example, maple/brown sugar, pumpkin spice, or chocolate chip). Other packets are plain or original, letting you customize with add-ins like nut butter, pumpkin seeds, chocolate chips, banana slices, berries, or nuts.

Packets are labeled instant or quick-cook and advertise short preparation times (about 90 seconds to 1–2 minutes). Directions commonly instruct adding water or milk and then microwaving or adding hot water and letting it stand. Single‑serve packets and ready‑to‑heat formats are also mentioned.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.