Target New ArrivalsHalloweenClothing, Shoes & AccessoriesHome & DecorKitchen & DiningPatio, Lawn & GardenGroceryHousehold EssentialsBabyBeautyTarget Beauty StudioPersonal CareSports & OutdoorsPetsHealthWellnessSchool & Office SuppliesToys & GamesElectronics & TechVideo GamesBooks, Music & MoviesParty SuppliesGift IdeasGift CardsShop by CommunityTarget OpticalDealsClearanceNew ArrivalsBack to SchoolCollegeTop DealsTarget Circle DealsWeekly AdShop Order PickupShop Same Day DeliveryRegistryRedCardTarget CircleFind Stores

shortcut pasta

317 results for “shortcut pasta”

Goodles Twist My Parm Cup Pasta - 2.2oz

$1.99
GoodlesNew at target
SNAP EBT eligible

Rana 5 Cheese Tortellini - 20oz

$8.49($0.42/ounce)
4.7(1057)
SNAP EBT eligible

Buitoni Spinach & Ricotta Ravioli Pasta - 20oz

$7.99
4.3(16)
Loved for: quick cooking time
SNAP EBT eligible

Cavattappi Pesto Pasta with Chicken - 15.8oz - Good & Gather™

$8.99($0.57/ounce)

Banza Gluten Free Chickpea Penne - 8oz: Certified Vegan

$3.59($0.45/ounce)
4.7(960)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

Pasta Roni Parmesan Cheese Flavor - 5.1oz

$1.49($0.29/ounce)
was $1.69
New lower price
4.5(154)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

DeLallo Gluten Free Italian Mini Gnocchi - 12oz

$5.49($0.46/ounce)
4.3(118)
Loved for: quick cooking time
SNAP EBT eligible

Buitoni Mixed Cheese Tortellini Pasta - 20oz

Thai Kitchen Gluten Free Stir Fry Rice Noodles - 14oz

$4.79($0.34/ounce)
was $5.49
New lower price
4.5(316)
Loved for: quick cooking time
SNAP EBT eligible

Ripi Basil Pesto Ravioli (Exclusive) - 9oz

Stouffer's Classic Fettuccini Alfredo Pasta Frozen Meals – 11.5oz

$3.59($0.31/ounce)

Sponsored

Stouffer's Rigatoni Pasta with Chicken & Pesto Meal - 8.875oz: High Protein

$3.59($0.43/ounce)

Barilla Campanelle Pasta - 16oz

$1.89($0.12/ounce)
4.8(151)
Loved for: unique shape
SNAP EBT eligible

Banza Wheat Protein Rotini Pasta - 12oz

Nissin Foods Hot & Spicy Chicken Bowl Noodles 3.32oz

$1.69($0.51/ounce)
4.3(984)
Loved for: quick preparation
SNAP EBT eligible

Rana Spinach & Ricotta Ravioli - 10oz: All, No Preservatives

$5.69($0.57/ounce)
4.6(893)
Loved for: quick cooking time
SNAP EBT eligible

Goodles Cheddy Mac Creamy Cheddar Protein Mac and Cheese Cup - 2.2oz

$1.99($0.90/ounce)

Goodles Gluten Free Dry Protein Pasta Twistful Thinking - 8oz

$5.49($0.69/ounce)
4.6(97)
Loved for: great taste
SNAP EBT eligible

A Taste of Thai Gluten Free Vermicelli Rice Noodles - 8.8oz

$3.99($0.45/ounce)
4.4(220)
Loved for: gluten-free option
SNAP EBT eligible

Parmesan & Prosciutto Sacchetti - 9oz - Good & Gather™

$4.19($0.47/ounce)
was $4.49
New lower price
Good & GatherOnly at target
4.1(141)
Loved for: quick cooking time
SNAP EBT eligible

Frozen Stuffed Mini Rigatoni in a Marinara Sauce -with Hidden Vegetables - 8oz - Good & Gather™

$3.49($0.44/ounce)

Sponsored

Powered by AI

Guests also ask:

Shortcut pasta options include: fully shelf-stable boxed and instant noodles that must be fully cooked; fresh or refrigerated pasta labeled “Ready to Eat” or that need only heating; prepared heat-and-serve pasta meals; and frozen microwaveable pasta that you keep frozen until cooking.

Cooking times vary by type: frozen microwave meals often use short microwave steps (example: 2½ minutes, stir, then 1 minute more); fresh or filled pasta commonly simmers about 4–5 minutes; boxed macs list roughly 8–10 minutes; and instant noodles typically take 3–7 minutes depending on stovetop or microwave instructions.

Alternative and gluten-free shortcut noodles use bases such as brown rice and corn, and shirataki-style noodles made from konjac. Some alternatives also use chickpea flour. A few products are marketed as plant‑based or include iron fortification.

Boxed mac and cheese shortcuts commonly indicate about 2.5 servings per typical 6‑ounce box, often stated as "about two-and-a-half servings" on the package.

Instant noodle packs typically offer stovetop boiling and microwave instructions. Boxed mac‑and‑cheese usually directs you to boil the pasta, drain, then stir in the sauce or cheese mix.

Skip to next section

Get top deals, latest trends, and more.